Programda İzmirspor'daki kongre heyecanları ve Türk futbolunun gelişimi üzerine yapılan tartışmalarda, Arif Kocabıyık ve Erdoğan Gezer, futbolun siyasete karışmasının etkilerini ve milli takımın performansını değerlendirdi. Gezer, milli takım oyuncularının yurt dışında oynadığını ve farklı bir dinamizmin ortaya çıktığını vurgularken, Kocabıyık, geçmişteki uluslararası maçların nadir olduğunu ve istikrarsızlık sorunlarına dikkat çekti. Polonya maçının analizinde, milli takımın sakatlıklar ve oyuncu değişiklikleriyle kazandığı hakimiyet ele alındı. Arda'nın satranç gibi oynadığı ve büyük potansiyel taşıdığı belirtilirken, Türkiye'nin uzun vadeli planlarla daha başarılı olabileceği ifade edildi.

Fenerbahçe ve Galatasaray kongreleri, teknik direktör değişiklikleri ve takım performansları tartışıldı. Fenerbahçe'deki Ali Koç ve Aziz Yıldırım arasındaki çekişme, kongre süreçleri ve kulübün geleceği konuşuldu. Aziz Yıldırım'ın geri dönüşü ve Ali Koç'un liderliği hakkında yapılan yorumlarda, Mourinho'nun Fenerbahçe'ye gelişi ve Türk futbolunun potansiyeli ele alındı. Son olarak, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko'nun basketboldaki başarıları ve Türk sporunun genel durumu değerlendirildi. Kocabıyık, Fenerbahçe'nin Aziz Yıldırım'a minnettar olması gerektiğini belirtirken, Gezer, Anadolu Efes'in başarısını övdü ve basketbolun Türkiye'deki gelişimine vurgu yaptı.
Futbolun Dili

A Milli Takım tartışmaları

"Futbolun Dili" programında, milli takım oyuncularının yurtdışında oynamasının Türk futboluna etkisi tartışıldı. Gezer, eskiden milli takım oyuncularının Türkiye'de oynadığını ve daha az aksiyon olduğunu belirtirken, Kocabıyık ise uluslararası maçların azlığına ve istikrar eksikliğine dikkat çekti. A Milli Takımın İtalya ve Polonya maçlarını değerlendiren Kocabıyık, Polonya maçındaki olumlu performansı vurguladı ve Arda ile Barış'ın oyuna girmesinin takıma büyük katkı sağladığını belirtti.
Gezer, “Eskiden milli takımda oynayan oyuncular Türkiye de oynadığı için çok fazla bir aksiyon yoktu. Ama şimdi Milli Takım da oynayanlar başka ülkede oynuyor. Bizim ülkemizde oynayanlar kendi ülkelerinde oynuyor. Farklı bir aksiyon var."

Kocabıyık, “Bizim zamanımızda bizden önce hiç yoktu zaten böyle, altı ayda bir uluslararası maçlara gidiyordun. O da hazırlıktı. Bakma sen yıllar yıllar sonra dünya kupasına gidişimiz var ondan sonra üçüncülüğümüz var. Ama ondan sonra istikrar yok ve bir daha da yokuz. Bu bizim takım sahaya sürülen 11 sonrasında giren 4 kişi 5 kişi neyse normal bir lig periyodunda 19 takım ile birlikte milli takım olarak değil de başka bir forma adı altında sokarsan mutlak şampiyondan en büyük adayı olur. Fakat bu turnuva. Mesafesi kısa ödülü büyük bir turnuva. Turnuva maçları bambaşka maçlar. Bu turnuvada oynayacak kapasitede görmedim ben milli takımı. İtalya maçına göre dünkü maç inanılmaz iyiydi. Bir 15-20 dakika tutuktuk ama ondan sonrası bütün hakimiyet bizdeydi. Dünkü Polonya maçını söylüyorum. Faktörleri var ilk golü atıp sakatlanan oyuncuları gibi. Onların daha 17. Dakika da oyundan çıkması bizim milli takım oyuncularını da teknik heyeti de rahatlattı tabii. Ondan sonra ele aldılar bütün hakimiyeti. Arda’nın ve Barış’ın girişi de bambaşka b ir şey kazandırdı takıma. Golü de buldular. İnanılmaz sayısız fırsatlar yakaladılar."

Kaleci kararları

"Futbolun Dili" programında, Gezer, Türk futbolundaki sorunlara değinerek gol vuruşlarında yetersizlikten bahsetti. Kocabıyık, Kerem'in gol şansı değerlendirememesini eleştirirken, yaklaşan turnuva öncesi hazırlık maçlarının önemini vurguladı ve teknik direktörün oyuncu seçimi ile kaleci kararlarını eleştirdi. Gürcistan maçı için ideal bir kadro oluşturmanın önemine dikkat çekti ve hazırlık sürecindeki eksiklikleri eleştirdi.

Gezer’in, “Ben Türk futbolunu yıllardır anlayamadım. Biz çok geveliyoruz 18 de” ifadesini kullanması üzerine Kocabıyık,” Gol vuruşlarında meziyetimiz yok. Mesela dün halı sahada gelmeyecek olan bir pozisyon geldi, Kerem o pozisyonu gole çevirseydi ilk yarıdan sonra biz soyunma odasına önde girerdik. Hazırlık maçı bunlar önemli. 6 gün sonra turnuva başlıyor ve ilk maç Gürcistan. Hocada da yanlış var. Mesafe kısa dün iyi oynamış olabilirsin, dün bir ışık tutmuş olabilir sana milli takım. Bu turnuvada ses getirir mi getirir. İtalyan hocanın şunu yapması lazım, beş gün sonra maçın var Gürcistan ile. Arda’sız, Barış Alper'siz başlamayacaksın herhalde. Mevcut kadronda senin Gürcistan provası yapacak bir 11 ile başlayacaksın. Neyin denemesi hala bu. Oynamayanları oynatalım görelim diyor. Bunu 3 ay önce yapması gerekiyordu, oynamayanları oynat herkesi gör ona göre ayıkla içinden kalan sahalar bizimle moduna gir. Ama şimdi olmaz dört gün sonra senin çok ciddi maçın var. Bir kere kaleci konusunda artık bir kalıcı ol. Bütün hazırlık maçlarını başka başka kalecilerle oynuyorsun. Saydığım en büyük hata bu" dedi.

Arda satranç gibi oynuyor bu oyunu| 90 dk oynamalı

Kocabıyık, Arda'nın yeteneklerine övgüler yağdırarak, onun 90 dakika boyunca sahada üstün performans gösterebileceğini ve futbolu satranç gibi oynadığını belirtti. Arda'nın sahada çevre kontrolünü iyi yaptığını, sol ayağını müthiş kullandığını ve gelecekte Ronaldo ile Messi'nin yerini alabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Türkiye'ye geri dönmesinin hata olup olmayacağına dair tartışmada, Kocabıyık, Arda'nın Real Madrid'deki gelişiminden bahsederek, bu tür yetenekli oyuncuların asla kaybolmayacağını vurguladı.

Kocabıyık,"Bir Ardamız var bizim. Arda’dan 90 dakika boyunca çok şey bekleyebilirsin. Allah vergisi bu, daha 19 yaşında, mutlaka iyi hocaların katkısı vardır. Arda satranç gibi oynuyor bu oyunu. Ben de orta saha oynuyordum. Top sana atıldığında topla buluşmadan önce sol dikteki hamleyi düşünebiliyorsan… Arda bunu düşünüyor işte. Topla buluşmadan önce çevre kontrolünü yapıyor. Ben nereden oynayabilirim nereden sıyrılabilirim hesabını yapan bir oyuncu. Müthiş bir sol ayağı var inanılmaz. Sağ ayağını da kullanıyor artık. İki hamleyi düşünen bir oyuncudan bahsediyoruz. Ronaldo’nun Messi’nin devri bitiyor artık, yaşları geldi."

Arda dünyanın en iyi oyuncularından biri olacaktır herkes bunu bir köşeye yazsın. En iyisi olacak. Türkiye gelmesi hata olur mu diye soran Gezer’in yorumu üzerine Kocabıyık, “Gelmez, bırakmazlar zaten. Arda çok şey bilmesine rağmen hala öğrenmeye açık. Kimlerle arkadaşlık yapıyor Real Madrid de bakar mısınız? Soyunma odasında baksa izlese sadece öyle bile bir şeyler kazanır. Çok kişi eleştirdi, gitti kaybolur diye ama bu tip oyuncular kaybolmaz. Müthiş yetenekli, akıl küpü bir adam.

A Milli Takımdan umutlu muyuz?

Gezer'in Milli Takımdan umutlu muyuz sorusu üzerine Kocabıyık,"Uzun vadede umutluyum. Şunu yaparsak biz, kendi içimize kapanıp üç dört senelik program yapmalıyız. Almanya bunu yaptı. Kötü gidiyordu bir kapattı kendini gitti Brezilyanın elinden aldı maçı. Çekoslovakya, Hırvatistan, Danimarka bunu yaptı. Kapatacaksın kendini. Şu mevcut genç kadronun üzerine takviye yapacaksın. Eksikleri tamamlayıp içimize kapanırsak bu şampiyona göz ardı edilse de fark etmez iyi yolda. Çok yetenekli oyuncular var. Takım olmayı bilmek mesele. Biraz kendi içimize kapansak biz diğerleri ile çok iyi baş ederiz" dedi.

Tuncay Şanlı'nın yeni takımı açıklandı! Tuncay Şanlı'nın yeni takımı açıklandı!

Ampute Milli Takımı

Kocabıyık,"Bu kısır döngüde bizim cüce futbolumuzun yüz akı oldular. 3. Kez Avrupa Şampiyonu oluyorlar. Biliyorsunuz onların kuruluşları asker kökenli. Askerde gazi olöuşların aralarında kurdukları bir ligdi. Federasyon bu işe çok iyi eğildi. Milli takım oluşturdular. Büyük iş başardılar. Önüne geçeni yeniyorlar. Bu en son Fransa da kazandıkları diğer şampiyonluklarından daha önemli. Eli ayağı sağlam olanlar utansınlar bu takımın yaptıklarından. En büyük ekstraları özel uçakla getirilmeleri oldu başka bir beklentileri yok federasyondan. Başka beklentileri yok. Büyük iş yapıyorlar."

İzmir futbolunda kongre heyecanları

Kocabıyık, başkanlık görevinde paradan daha fazlasının gerektiğini ve İzmirspor'un layık olduğu yere ulaşması için güçlü bir takım ve finansal destek gerektiğini belirtti.

Kocabıyık, “Başkanlık konusu güç işi oldu, bu parayı veren düdüğü çalar meselesi değil. İyi takım oluşturuyorsan ve yukarıları hedefliyorsan, İzmirspor’un buna ihtiyacı var, çok daha iyi yerleri hak ediyorlar. Layık olduğu yere çıkması lazım bunun için de para gerekiyor. Emin abi dünyanın en iyi İzmirsporlusu, belki hepimizden fazla ama o kadarı yetmiyor.”

İzmir TÜFAD kongreye gidiyor

Gezer, “TÜFAD (Türkiye Futbol Antrönerleri Derneği) İzmir şubesi kongreye gidiyor. Burada üç tane aday var. Hasan Aral var daha önce aday olan arkadaşımız. Yüksel Can var. Rıfat’ın şansı iyi olsun, İzmir için güzel işler yapsın” dedi. Kocabıyık,” Biz neden Gürsel’e yakınız diğerleri gönül koymasınlar anlatmıştık, Gürsel takım arkadaşımızdı, vefalı bir kardeşimiz. İnanılmaz karakterli bir adam, hastanın peşinde koşar, daha çok güzel yanları var, böylesi bir adama yakın durduğumuz için biz onu destekliyoruz.

Fenerbahçe Ali Koç ile devam dedi…

Kocabıyık, “İyi giden sezonlarda kongreler tatlı geçer, iki üç kutlamadan sonra Galatasaray’ın defteri kapandı. Başarısız olanların ülkesi haline geldik. Başarılı olanlar duruyorlar, seyrediyorlar. Başarısız olanlar ortalığı yangın yerine çeviriyorlar. Sonra Fenerbahçe’nin kongre süreci başladı. Aziz abi 10 senedir evinde oturan, maçlara bile gitmeyen Aziz abi bu kötü gidişe bir dur desin diye esas ateşi yakan o. Sonra seçimi kazandıktan sonra Ali Koç’un yaktığı meşalenin ilk fitilini ateşleyen o oldu. Evinden kalkıp aday olması demek Fenerbahçe tarihini değiştirmek anlamına geldi.

Fenerbahçe’de Yıldırım ve Koç yarışı

Aziz Yıldırım'a yapılan haksızlıkları eleştirerek, seçilmiş divan başkanına mikrofon uzatılmadan kürsünün işgal edilmesini ve seçim sürecinin adaletsizliğini vurguladı. Aziz Yıldırım'ın stadyumu terk etmesinin doğru bir müdahale olduğunu belirten Kocabıyık, Fenerbahçe'deki iç çekişmeleri ve moderatörün yetersizliğini eleştirirken, Acun Ilıcalı'nın Mourinho'nun Fenerbahçe'ye gelmesindeki etkisinden bahsetti ve bunun Türk futbolunda büyük değişikliklere yol açacağını ifade etti.

Kocabıyık," Aziz abiye yapılanlar inanılmaz iğrenç şeyler. Aziz abi haklı seçilmiş orada haklı. Seçilmiş divan başkanı var. Ona sen daha kürsüye çıkarmadan mikrofon uzatmadan kürsüyü sen işgal ediyorsun. 30 bin kişi el kaldırıyorsun, seçim de yanlış. Demokratik değil. Aziz abi de oturduğu yerden kalkıp oraya gelmesinin sebebi bu. Nasıl sayıldı 30 bin kişi, kapanmıştır nasıl dersin. Aziz abinin stadı terk etmesi doğru müdahale, eğer terk etmeseydi ne akşam son dakika canlı yayın olurdu ne de seçim böyle bitmezdi. Sonrası çok güzel işler oldu. Buluştukları an birbirlerini öpmeleri güzel. Yalnız ne sorgulanırsa askıda kaldı, belge yok bir şey yok. Niye çıktınız oraya. Fenerbahçe ile ilgili konular konuşulmadı. Fenerbahçe ile ilgisi yok suçladınız birbirinizi sonra da bir pazarlığa girdiniz, o çok çirkindi. Dediği doğru Ali Koç’un orası kurtlar vadisi gibiydi sonra çıktı medyada. Moderatör de komikti. Bir konuş. Onun ötesinde Acun Ilıcalı faktörü var. Morinho’nun bu kadar çabuk gelmesi ve bu kadar sıcak bakması olaya Acun esprisidir. Acun sen rahat bir adamsın, şimdi siyah giyen adamlar gibi konuşmaya başladın. Morinho ne kadar dayanır seyircinin çatlak sözlerine. Burası Türkiye. Ne kadar dayanır yanlı medyaya. İyi oyuncular alırsa büyük işler yapar. Morinho’nun buraya gelmesi demek Türk futbolunun çok büyük girdapların içerisine girmesi demek”

Futbolun Dili

“Dursun Özbek’i farklı göstermeye başladılar”

Gezer, Dursun Özbek’i farklı göstermeye başladıklarını belirtmesi üzerine Kocabıyık,” Dursun abi de ayak uydurdu bu atışmalara. Olmamalıydı. Cevap bile vermeyeceksin. Seyretmiyorsun programı, ne dediğini söyleyemiyorsun, o yalı çocuğuna ne oldu diyorsun. Ne olursa olsun seçilmiş bir başkan. Sen camia olarak yakışanı yapacaksın bu tarafı bırakacaksın kendi haline. Bilip bilmeden de kimse konuşmayacak. Ali Koç’un Fenerli olmasının hikayesi bambaşka. Ne yapacaktı bu kadar güçlü bir adam gecekonduda mı oturacaktı. Yapma başkanım. Babası dedesi İstanbul hegemonyasına son verilsin diye başkentimiz Ankara’daki bir takıma gönül veriyor. İlk sponsor alan kulüptür Gençlerbirliği, çok önemli. Babası ölümüne Beşiktaşlı. Yalıda çalışan garsonlardan biri eli ayağı titreyen bir Fenerli, küçük yaşta Feneri empoze ediyor ona Ali Koç öyle Fenerli oluyor. Bu düşmanlık niye? Düşmanlığı da geçtik seviye düşüyor. GS ve FB tribününü bir araya getiriyorsunuz yapmayın bu gazı vermeyin insanlara. Tribüne gelen çilekeş onlar sizin gibi değil, siz dönüyorsunuz rahatça evlerinize onlar sizin gibi değil. Tribüne gelen adamda bunlar kalıcı oluyor en ufak bir şeyde kalıyorlar. İki başkansınız örnek olacaksınız siz tam tersi 2015 sezonu başlamadan geriyorsunuz ortalığı, germeyin!” ifadelerini kullandı.

Programda son olarak Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko karşılaşması konuşuldu. Erdoğan Gezer, “Anadolu Efes’i ayakta alkışlamak lazım. Eczacıbaşı ile başlayan basketbolu sevdirmek, Eczacıbaşı ile başlayan milli takım, ondan sonra Anadolu Efes’in getirdiği Fenerbahçe’nin basketbolu erkeklerde müthiş. Avrupa Amerika standardında bir maç vardı. Onu söylemek istedim” dedi. Kocabıyık ise konuşulması gereken bir sürü şey olduğunu fakat iki büyük takımın getirileri ve götürüleri, aldıkları var ama kongre gündem olduğunu belirterek, “Allahtan barışçıl hareket ettiler, Aziz abiye yatsınlar kalksınlar dua etsinler büyük iş yaptı. Evinden kalkıp 10 sene sonra burnunu soktu, meşalenin fitilini ateşledi. Fenerbahçe büyük iş yaptı, kıymetini bilsinler, Fenerbahçe’ye yeniden enerji verdi” sözlerini ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi