1. Oy Verme Saatleri

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde oy verme işlemi sabah 07.00'de başlayacak ve akşam saat 16.00'da sona erecek. Ancak diğer illerde oy verme süresi 08.00-17.00 arasında olacak. Bitiş saati gelmesine rağmen sandık başında bekleyen seçmenlere, sırayla oylarını kullanmalarına izin verilecek.

2. Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Oy kullanmak için seçmen bilgi kâğıdı gerekli değil. Ancak seçmenler, üzerinde vatandaşlık numarası olan bir kimlik belgesini göstermek zorundalar.

İzmir'de trans bireylere öldüresiye dayak! O anlar kamerada İzmir'de trans bireylere öldüresiye dayak! O anlar kamerada

3. Oy Pusulaları

Oy pusulaları, sandık görevlileri tarafından seçmene verilecek. Büyükşehirlerde yaşayanlar üç ayrı pusula alacakken, diğer kentlerdeki seçmenlere dört farklı pusula verilecek. Köylerde ise iki pusula bulunacak.

4. Cihazların Yasaklılığı

Oy verme yerlerine cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi cihazlarla girmek yasak.

5. Zarfa Sadece Oy Pusulaları

Oy pusulalarının zarfa konulurken, zarfın içine sadece oy pusulaları yerleştirilmeli. Başka bir şey konulmamasına özen gösterilmeli.

6. Seçmen İmzası

Oyunu kullanan seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra seçmen listesinde adının bulunduğu yere imza atacak.

Yarın sandık başına giderken, bu adımları takip etmek ve oy kullanma sürecini doğru şekilde tamamlamak önemli. Unutmayın, her oy önemlidir ve demokratik haklarımızı kullanmak için sandık başına gitmek büyük bir sorumluluktur.

Kaynak: Haber Merkezi