AK Parti'li Keseli'den Başkan Tugay'a hizmetsizlik tepkisi

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Didem Keseli, Karşıyaka Belediyesi’ni adeta topa tuttu. Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın başkanlık yapmaktan vazgeçtiğini söyleyen Keseli, “CHP Karşıyaka’ya hizmetsizliği reva görüyor.” dedi.

Yerel 12.01.2022, 12:38 Burak Aydoğan
AK Parti'li Keseli'den Başkan Tugay'a hizmetsizlik tepkisi

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Didem Keseli, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın 2021 yılındaki çalışmalarını değerlendirdi. Keseli, “Umuyoruz ki 2022, Karşıyaka’mızda masalların bittiği, gerçeklerin başladığı bir yıl olur.” dedi. 

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nda kahvaltı akabinde gerçekleştirilen toplantıda sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan Keseli, Beyaz Baston Görme Engelliler Farkındalık ve Güvenlik Haftası’nı ise buruk kutladıklarını ifade etti. Keseli, “Karşıyaka’mızda belediyemizin görme engelliler kütüphanesi ne yazık ki çatısı akan, engelli kullanımına uygun olmayan, izolasyonu bulunmayan bir durumda. Üstelik bu duruma bulunan çözüm de burayı rehabilite etmek değil, kapatmak oldu. Dolayısıyla bu yanlışlar zincirini tam da haftasında dile getirmeyi bir vatandaşlık görevi olarak kabul ediyorum.” dedi. 

Cemil Tugay’ın göreve gelişinin üstünden bin günden fazla bir zamanın geçtiğini dile getiren Keseli, “Daha önce yaptığımız ve Tugay’ın 500 gününü değerlendirdiğimiz toplantımızda ‘Nerede bu vaatler?’ diye sormuştuk ama gördük ki değişen hiçbir şey olmadı.” İfadelerini kullandı.  

“TRAFİK SORUNUNU SOYER’E BAĞLAYABİLECEK Mİ?” 

İlçedeki trafik ve bozuk yol sorunlarına değinen Keseli, “2021 yılında olup bitenleri değerlendireceğimiz ve bir bakıma Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın 2021 karnesini vereceğimiz bu toplantımızda geride bıraktığımız yılı en iyi özetleyen Cemil Tugay cümlesi ne oldu biliyor musunuz? ‘En büyük amacımız, temel belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirmek’ İşte Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilçemize reva gördüğü anlayış budur. Temel belediyecilik hizmetlerini yapabilmek...Acıdır ki ilçeye bir katma değer yaratamayan, eser kazandıramayan, vizyon katamayan bu anlayış, hedeflediği temel belediyecilik hizmetlerini yapabilmenin dahi çok gerisindedir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir ziyaretlerinde ilçemizden geçeceği yollar haricinde Karşıyaka yolları köstebek yuvasından farksızdır. Türkiye'nin emlak değeri en yüksek ilçelerinden biri olan Karşıyaka'da vatandaş, arabasına her bindiğinde ara sokaklarda ve caddelerde adeta off-road yapmakta, çukurlardan kaçabilmek için efor sarf etmek zorunda kalmaktadır. En ufak yağmurda bu çukurlarda biriken sular, sokakta yürümeye çalışan vatandaşa çamur olarak geri dönmektedir. Çamur ve çukur demişken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'yi 3 kelimede özetlediği teşhisinin diğer ayağı çöp sorununa da değinmeden edemeyeceğim. Sahilimize şöyle bir çıkın bakın... Hava birazcık güzelse, çöp kovalarının neredeyse tamamını taşmış olarak görürsünüz. Sahilden birazcık şöyle yukarı çıktığımızdaysa çocuk parklarının yanı başındaki çöp konteynerlerini dahi son derece sağlıksız bir şekilde dolu olarak göreceksiniz. Elbette bahsettiğim alanları görmeniz için çekeceğiniz çile yalnızca çukurlar değil. Karşıyaka'nın kronik sorunu olarak trafik çilemiz de en ufak bir iyileştirme olmadan devam ediyor. Girne Bulvarı, Ordu Caddesi, Serinkuyu Kavşağı, Mavişehir giriş ve çıkışında Karşıyakalının artık sadece vakti değil, adeta ömrü gidiyor. Trafik sorununu daha önce toplu ulaşım eksikliğine bağlayan Sayın Tugay, bugün aynı şekilde bu sorunu Tunç Soyer yönetimine bağlayabilecek midir? Yoksa vatandaşa arabaya binmeyin mi diyecektir?” ifadelerini kullandı. 

“TUGAY, KARŞIYAKA’YI YÖNETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!”   

AK Partili Keseli, “Öyle görüyoruz ki Sayın Cemil Tugay, Karşıyaka'yı yönetmekten vazgeçmiş, sıkılmış ve artık top çevirmeye başlamıştır. Bakın yakın zamanda Sayıştay raporu elimize geldi. Gerek benim yazılı olarak yaptığım değerlendirmem, gerekse de Karşıyaka Belediye Meclisi'nde meclis üyelerimizin tepkisi sizlerin mecralarında yer aldı. Çok detaya girmeden hatırlatmam gerekirse, Karşıyaka'da ihalesiz doğrudan temin oranı, toplam mal alımının yüzde 42'sini bulmuş, yasal sınırlar mal alımında 2 kat, yapım işlerinde 3 kat aşılmıştır. Hazırlanan Sayıştay Raporu'nda çok sayıda kalemde usulsüz, hatalı ve eksik işlem tespit edilmiştir. Peki Karşıyaka Belediyesi'nin bu raporun tespitlerin değerlendirdiği kendi raporunda cevabı ne olmuştur biliyor musunuz? Düzelteceğiz, çalışacağız, yapacağız, edeceğiz... Hatta ve hatta Belediye Başkanı Cemil Tugay, bunu daha da öteye götürerek Sayıştay raporu için "Biz raporu bir eğitim süreci olarak görüyoruz." demiştir. Sayın Tugay, Karşıyaka Belediye Başkanlığı kimsenin staj yeri değildir. Tıp fakültesinde öğrenci olduğunuz dönemde nasıl ki vatandaşı masaya yatırıp ameliyat yapmadıysanız, o halde yıllardır partinizin sorun yumağı haline getirdiği belediyemizde, eğer bunu yapmaya kudretiniz, bilgi ve beceriniz yetmiyorsa elinize neşteri alıp ‘Ben sorunu çözerim’ demeyecektiniz.” dedi. 

“TUGAY SORUMLULUK KABUL ETMİYOR” 

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Keseli, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın sorumluluk kabul etmediğini belirtirken, bütçe ve sayıştay raporu üzerinden eleştirilerde bulundu. 

Keseli, “Başkan Tugay'ın ilçedeki eksiklerle ilgili sorumluluk kabul etmeme gibi bir yaklaşımı var. Karşıyaka'yı su basar, Başkan Tugay, Bayraklı Belediyesi'ni adres gösterir. Yönetim kurulu başkanı olduğu Kent AŞ'ye HDP logosunun ikizi asılır, "Haberim yoktu." der. Karşıyaka Stadı'nın yapımı, protokol ile belediyeye bırakılır, aradan aylar geçer ama en ufak bir ilerleme olmayınca Başkan Tugay projenin eksik geldiğini iddia eder. Şimdi de İzmir'de kendi belediyesinde en çok birimi doğrudan başkanlığa bağlayan Belediye Başkanı olarak Sayın Tugay, Sayıştay raporu doğrultusunda sınıfta kalmıştır. Tıpkı belediye bütçesinde sınıfta kaldığı gibi... Biliyorsunuz Karşıyaka'mızın 552 milyon TL'lik bir bütçesi var. Buna karşın öngörülen gelirlerse 512 milyon TL. Yani daha en başta 30 milyon lira açıkta başladığımız bu yolculukta, bütçenin 350 milyon lira kadarı belediye ve iştirakleri ile temizlik hizmetleri alınan firmaya ödenen paradan oluşuyor. Soruyorum size, bütçesinin yüzde 60'ıyla maaş ödeyen bir belediye yönetimi, ilçeye ne katabilir? Pandemi döneminde dahi Kent AŞ'ye personel alan Karşıyaka Belediyesi, yanlışlarının bedelini şimdiden ödemeye de başlamıştır. Bakın Kent AŞ çalışanlarının Aralık maaşı 3 taksite bölünmüş, içeride kalan ikramiyelerinin akıbeti belirsizdir. Şimdi ben bunları söylerken, peşin peşin şunu da belirtmek istiyorum ki; sözlerime mevcut ekonomik konjonktür vs. gibi bir bahane bulunmasın. İzmir'de mal varlığını en hızlı eriten ilçe belediyesi Karşıyaka iken, ilçesine 3 yıldır doğru düzgün bir tek eser kazandırmayan belediye Karşıyaka Belediyesi iken, genel itibariyle başarısız bulduğumuz CHP belediyeciliğinin en kötü örneklerinden biri Karşıyaka iken, bu ilçenin kıymetli vatandaşlarını kötünün iyisine razı etmek de CHP'den başkasının yapabileceği bir şey değildi.” dedi. 

ÇARŞI GİRİŞİNDE BATTI ÇIKTI TEPKİSİ 

Karşıyaka Çarşı için belediyenin yeterli çalışmayı yapamadığını söyleyen AK Partili Keseli, “2021 için Karşıyaka Belediye Bütçesi'nden ilçenin göz bebeği için 2 milyon lira harcanmıştı. Biz bu 2 milyon TL'nin yetmeyeceğini, Çarşı için çok daha fazlasının yapılması gerektiğini söylemiştik. Gelinen noktada haklı çıktık. Yerel seçimlerin üstünden neredeyse 3 yıl geçti ama Karşıyaka Çarşı için belediyemiz şimdi şimdi gönlü oldu ve harekete geçmeye başladı. Onda da Dokuz Eylül Üniversitemizin mimarlık fakültesinin kıymetli akademisyenleri süreci yönetecek. Çarşı demişken... Başkan Tugay'ın Karşıyaka için vaatleri arasında hatırlayacaksınız çarşı girişinde bir battı çıktı projesi vardı. Her ne kadar partimizin belediye başkan adayı Sn. Ayda Maç'ın projesinden apar topar devşirme de olsa, CHP adayının da çarşı ve iskele arasındaki alanı yayalaştırma hedefinde olmasından memnuniyet duymuştuk. 3 yıl içinde sonuç ne oldu? Karşıyaka Belediyesi, çarşı girişinde battı! Çıkabilir mi? Bilemiyoruz... Şu anda bu projeye ilişkin belediye kulislerinde 3 maymunu oynamak adet oldu. Başkan Tugay'a açıkça soruyorum, hayal alemindeki dev dönme dolabınızı bir tarafa bırakırsak, çarşı girişindeki battı çıktı ne zaman yapılacak?” dedi. 

BÜYÜKŞEHİR’E EMSAL ÇIKIŞI: VEBALİ CHP’DEDİR! 

Kentsel dönüşüm eksikleri üstünden Büyükşehir’e de tepki gösteren AK Partili Keseli, “Karşıyaka'da yönetimsel sorunları değerlendirirken, bunu sadece Başkan Cemil Tugay boyutunda irdelersek eksik kalırız. Ne yazık ki Cumhuriyet Halk Partisi, Karşıyaka'yı arka bahçesi olarak gördüğü için, ilçemize değer vermiyor. İlçemize hizmetsizliği reva görüyor. Bakın Karşıyaka, 30 Ekim 2020 depreminde, Bayraklı ve Bornova'dan sonra en çok zarar gören 3. ilçe konumunda. İlçemizde çok sayıda yüksek katlı eski bina bulunmakta. Bunların bir kısmı depremde ciddi hasarlar görürken, vatandaş ise endişe içinde. Karşıyaka Belediye Meclisi'nde bu konuya ilişkin olarak parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30'luk bir emsal artışı kararı alındı. Karar nerede takıldı? İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin oylarına takıldı. Ayan beyan ilan ediyorum; Allah korusun olası yeni bir İzmir depreminde Karşıyaka'da bir bina yıkılır, bir cana zarar gelirse, vebali İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki CHP oylarınındır. Kentsel dönüşüm adı altında Örnekköy'de kısıtlı bir alanda çalışma yapıp bunu da dev hizmet diye pazarlayanlar, Karşıyaka'nın topyekün dönüşümüne, daha iyi sosyal şartlara kavuşmasına, depreme hazır olmasına adeta kulaklarını tıkıyor, burunlarını kıvırıyor. Bu kabul edilemez!” dedi. 

KOÇ’A YÖNELİK ÇARPICI ÇIKIŞ 

Sözlerinde CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç’a da yer veren Keseli, “CHP demişken... Sadece Karşıyaka Belediyesi ve Büyükşehir bazlı değil ilçemizdeki aksaklıklar... Hatırlayacaksınız CHP İlçe Başkanı Serdar Koç, vatandaşları "Suriyelilere yatılı okul yapılıyor" diye galeyana getirmiş, insanları okul önünde toplanmaya davet etmişti? Sonuç ne oldu? Kimi vatandaşlarımız inşaatın önüne gitti fakat bir eksik vardı. Onları oraya çağıran CHP'li Başkan Serdar Koç yoktu. Çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan bu hamle, CHP'nin vatandaşı nasıl tek başına bıraktığının en somut örneklerinden biri olmuştur. Söyledikleri yalanın altında kendileri kalmıştır. Bununla birlikte Serdar Koç ile Cemil Tugay'ın geçmişte kameralar karşısındaki sıkı fıkı ilişkisini bugünlerde duyuyoruz ki dedikodular almış durumda. Daha önce şıracının şahidi bozacı dediğimizde, şıracı ve bozacılardan özür dilememiz gerektiğini söyleyen Sayın Koç, umarım bu kez de "Aralarına kara kedi mi girdi?" diye sorduğumuzda kedilerden özür dilememizi talep etmez. Sözün özüne gelmek gerekirse... Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka'da CHP adına faaliyet gösteren tüm unsurlar 2021'de sınıfta kalmıştır. Karnesiyse ibret niteliğinde kırık notlarla, Karşıyaka halkının hafızasına kazınmıştır. Karşıyaka Belediyesi 3 yılda ilçemize bir kazık çakmaktan acizken, Büyükşehir tarafından çakılan tek kazıksa, Soğukkuyu'da göğe uzanan borulardır. Geçtiğimiz hafta göreve gelişinin üstünden bin günü geride bırakan Sayın Başkan, geleceğe dönük söylemleriyle binbir gece masallarını sürdürmektedir. Umarım 2022, Karşıyaka'da masalların bittiği, gerçeklerin başladığı bir yıl olur.” dedi. 

MECLİS ÜYELERİNDEN SERT SÖZLER 

Öte yandan toplantı sonrasında gerçekleştirilen soru cevap etkinliğinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran ve Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Adem Öztürk, çarpıcı ifadeler kullandı. Hasarlı binaların dönüşümü ile ilgili emsal tartışmalarına yönelik soruyu cevaplayan Ahmet Uğur Baran, “Canhıraş bir şekilde kendi kararlarını reddettiler. Ben böyle bir şey görmedim.” İfadelerini kullanırken, Adem Öztürk ise ilçede araç ve yaya yollarındaki bozukluklara ilişkin “Bunu söylemekten artık utanç duyuyorum.” dedi. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
banner40
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü