Öztrak: 'Kuzey Makedonya'ya kaydınızı yaptırın'

Balkan İşbirliği Toplantısı, Yeşilova Höyüğü yanında Bornova Belediyesi’nin kent kültürüne kazandırdığı Ziyaretçi Merkezi’nde yapıldı. Etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak "Nisan ayında Kuzey Makedonya nüfus sayımı var. Bu nüfus sayımında hem oradaki soydaşlarımızın hem de buradaki akrabaları nüfus kayıtlarına tam olarak geçmeli. Makedonya ile vatandaşlık puanınız varsa elektronik ortamda da kayıt yaptırabilirsiniz" dedi.

Siyaset 25.02.2021, 14:41 25.02.2021, 14:41
Öztrak: 'Kuzey Makedonya'ya kaydınızı yaptırın'

SON MÜHÜR.COM

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balkan Masası Buluşması Bornova’da toplandı. Bornova Belediyesi’nin organizasyonundaki Balkan İşbirliği Toplantısı, İzmir’in tarihini 8.500 yıl öncesine dayandıran kazıların sürdüğü Yeşilova Höyüğü yanında Bornova Belediyesi’nin kent kültürüne kazandırdığı Ziyaretçi Merkezi’nde yapıldı. Etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, CHP’li Milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda Balkanlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin görüş ve önerileri dinlendi. Önemli mesajların verildiği toplantıya ayrıca yurtiçi ve yurtdışından birçok Balkan temsilcisi online olarak katılarak görüş ve önerilerini sundu.

"İLETİŞİM HALİNDE OLMAK EN ÖNEMLİ AMAÇ”

Tarihi mekandaki buluşmanın ev sahibi Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski bürokratlarından Murat Taşer ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ı anarak başladığı açılış konuşmasında işbirliğinin önemine dikkat çekti. İduğ, “İletişim halinde olmak, bir bütünlük sağlamak, en önemli amaç. Kardeş belediyelerin birbirine yakınlaşması, birbiriyle iş birliği içinde olması çok önemli. Sonuç odaklı çalışmalar yapmalıyız. Yani bugün bu toplantıyla daha ileriye gitmek için bir adım atıyoruz. Ben de Girit'ten gelen bir ailenin çocuğuyum. Yüz yıl oldu. Balkanlar'da ve Türkiye'de yaşayan çok insanımız var. Biraz önce Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ali Özkoç’un bir mesajı geldi. Kahramanmaraş Elbistan'da yaşayan 5 bin Balkanlı olduğunu öğrendim. Bornova'da şu an nüfusun üçte birini Balkanlardan gelen vatandaşlarımız oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında çok büyük bir topluluğuz. Bunun kıymetini bilmek lazım. Bu birlikteliğin hepimize sinerji yaratmasını temenni ediyorum. Bu toplantıdan çıkacak sonucun Balkanlılara ve topluma çok büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

'TARİHİMİZDEN DERSLER ÇIKARMALIYIZ"

CHP Balkan Masası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantıya ev sahipliği yapan Bornova Belediyesi ve Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında CHP Balkan Masası olarak amaçlarının dayanışma ve işbirliğini arttırmak olduğunu söyledi. Öztrak,”Kardeşliğimizi pekiştirmeye ihtiyacımız var. Çünkü bu coğrafyada yakın tarihimizde büyük acılar yaşadık. Tarihten dersler çıkartmalıyız ama bugün yaşadığımız güncel ve küresel sorunlar da var. Tam da böyle bir dönemde nisan ayında yapılacak olan Kuzey Makedonya nüfus sayımı var. Bu nüfus sayımında hem oradaki soydaşlarımızın hem de buradaki akrabaları nüfus kayıtlarına tam olarak geçmeli, Temsilde adalet ve pek çok diğer hakkın kullanılabilmesi için bunu çok önemli. Her konuda olduğu gibi konuda da soydaş da bizim yanında olacağız. Her türlü lojistik desteği vermeye çalışacağız. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Makedonya ile vatandaşlık puanınız varsa elektronik ortamda da kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca akrabalarınız aracılığıyla oradaki akrabalarınız aracılığıyla da kayıt yaptırabilirsiniz. Bu imkanları lütfen kullanalım. Nüfus kayboldu. Yine bu arada Makedonya'da ana dilde eğitim konusunda gösterilen çabayı, takdirle karşıladığımızın altını çizmek isterim. Kamu kurumlarında anayasal hakları oranında temsili için gösterilen çabaları da önemsiyoruz. Makedonya farklılıkların ahenk içinde yaşanabileceği en güzel yerlerden biridir. Bizim beklentimiz, günlük yaşamda adalet, temsilde adalettir. Soydaşlarımızın iktisadi, siyasi ve sosyal alanda hak ettiğini alması gerekiyor” dedi.

'BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMELİYİZ"

14 Şubat’ta yapılan Kosova seçimleri ile Bulgaristan’da yapılacak seçimlere değinen Faik Öztrak, “Kosova Cumhuriyeti'nin salgın sürecinde gerçekleştirdiği seçimler olgunluk içinde geçti. Çok kıymetli soydaşlarımız da parlamentoda yer alacaklar. Kendilerini tebrik etmek istiyorum. Bir başka seçim süreci Bulgaristan'da yaşanıyor. Bulgaristan'da da halkın iradesinin sandığa dürüstçe yansımasını temenni ediyoruz. Doğdukları ve uzun süre yaşadıkları vatanlarından Anadolu'ya kendi köklerinin olduğu topraklara gelen soydaşlarımızın bu süreçte sandıklara gideceklerinden eminiz. Belediyelerimiz, hemşehrilerimizin oy kullanmalarını kolaylaştıracak her türlü önlemi alacaklardır. Biz tüm soydaşlarımızdan birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini bekliyoruz. Belki hükümet kuracak çoğunlukta olmayabilirler. Ama mutlaka hükümeti etkileme noktasında olmalarını umut ediyoruz” diye konuştu.

'BALKAN COĞRAFYASI'NDA YAPILAN SAYIMLAR ÖNEMLİ"

Kendisinin de bir göçmen çocuğu olduğunu hatırlatan CHP TBMM Grup Başkan Vekili Özgür Özel, zorunlu göçe tabii olmanın sıkıntılarını dikkat çekerek, “Gittiğiniz yerde de eğer her şey yolunda değilse orada da değilsinizdir. Bu göçmenin yaşadığı en büyük sıkıntıdır. Bunu aşmanın yolu, burada yapılanlardır. Özellikle bu salonda, siyasi protokolün dışında derneklerin ortaya koydukları emek bu açıdan çok önemli. Gelenin geldiği yere entegrasyonu ve ayrıldığı yerden kopmaması, köklerini kaybetmemesi, kendi taşıdığı renkle o kentin, o toplumun çok renkliliğine katkı sağlayabilmesi önemlidir” dedi. Avrupa Birliği'nin demokratik yapı tespit çalışmalarında Balkan coğrafyasında yapılan sayımların çok önemli olduğunu ifade eden Özel, “Oradaki akrabalarımızın daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri, ezilmemeleri, kültürel asimilasyona tabii tutulmamaları için doğru siyasi duruş, birliktelik ve irade göstermemiz gerekiyor” diye konuştu. 

"SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ" 

Toplantının Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un gayretleriyle gerçekleştiğini ifade eden Özgür Özel, “Kendisine sosyal demokrat belediyecilik anlamındaki tüm katkılarıyla beraber bu konularda yapmış olduğu özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Ben Mustafa İduğ'un şahsında İzmir’deki, Ege'deki ve tüm Türkiye'deki Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarımızı kutluyorum ve kendilerini yürekten alkışlıyorum. Bundan sonra çağdaşlık yolunda bu ülkenin kurucu kadrolarına, kuruluş felsefesine ve kurucusuna bağlılık noktasında hepimizin suyun o tarafında olduğu kadar bu tarafında da görevleri vardır. Biz yürüyüşümüzün 1881’de Selanik'te açılan bir çift mavi gözle başladığını biliriz. Atatürk'ümüze, Cumhuriyet kazanımlarımıza ve cumhuriyet kadrolarına sahip çıkalım” dedi.

 “ÖNCELİKLE GENÇLERE SAHİP ÇIKALIM”

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ise Balkan coğrafyasında kalan insanlarımıza sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Oradaki insanlarımızın bizi, Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü, varlığını hissetmeleri gerekiyor. Çünkü aksi takdirde bir kısmı Avrupa'ya gidiyor ve oralarda zor şartlar altında yaşıyorlar” dedi. Balkan coğrafyasında yapılacak nüfus sayımları ve seçimleri de hatırlatan Mutlu, hem nüfus hem de siyası olarak güçlerini mutlaka göstermeleri gerektiğini, bu anlamda CHP’nin ve yerel yönetimlerin verdiği desteğin de çok önemli olduğunu söyledi.

“BU TOPLANTI KİLOMETRE TAŞI OLSUN”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Bulgaristan'ın Kirpan bölgesinden Türkiye’ye göç etmiş ailenin çocuğu olarak böylesi bir toplantıda bulunmaktan büyük gurur ve onur duyduğunu belirterek, “Balkan davasına katkı koyan bayraklaşmış tüm insanları selamlıyorum. Bu toplantının Balkan Türklerinin Balkan mücadelesinin başarıya ulaşmasında önemli bir kilometre taşı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Protokol ve diğer katılımcılar toplantının ardından Yeşilova Höyüğü ve Bornova Belediyesi Ziyaretçi Merkezi’ni gezdi. Yetkililerden ve Başkan İduğ’dan bilgi alan konuklar, temsili kıyafetler giyerek 8.500 yıl öncesine tarih yolculuğuna çıktı.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü