Millet İttifakı İzmir İl Başkanları İzmir’de muhtarlara yapılan baskı ve seçim güvenliği için Tarihi Kemeraltı çarşısında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, DEVA Parti Egemen Pamukçu katıldı. ,

İlk sözü alan Aslanoğlu, seçim günü muhtarların okula alınmaması için kaymakamların yazı gönderileceğine tepki  göstererek şunları söyledi:

“Muhtarlara yapılan baskılarla ilgili sizlerle bir araya gelmek istedik. Narlıdere kaymakamlığı muhtarlara telefon açtırarak pazar günü asla okullara girilemeyeceği ve kesinlikle okula alınmayacağı hakkında yazı göndereceklerini  söylüyorlar. Bugün muhtarlarla bir araya geldik muhtar dernekleri ile bir araya geldik. Muhtar dernekleri de aynı şeyi söylüyorlar. Hiç bir Kaymakam hiç bir Vali Anayasa dışında kimseye emir veremez. Muhtarlar seçilmiş kişilerdir bu tür baskılara maruz kalamazlar, seçim güvenliği için de okullarda bulunabilirler, Valimize ve Kaymakamlara seslenmek istiyoruz Muhtarlara baskı yapmaktan vazgeçin.”

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, şunları kaydetti,

“Bu yaşananlar hükümetin kaybetme telaşıdır. Hiç bir muhtarımız endişelenip tedirgin olmasınlar, sandıklara gereken hasasiyeti gösterelim. Sağlıklı bir şekilde seçimler sonuçlanacaktır. Kazanan milletimiz olacaktır.”

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu,

“Sadece muhtarlar özelinde değil Türkiye genelinde tertemiz bir seçim istiyoruz. Bir nevi  referanadum olacak, hem seçim esnasında hem de seçim sonrasında oyların sağlıklı bir şekilde sirayet etmesi için elimizden geleni yapacağız. Kamu kurumdaki yetkililere seslenmek istiyorum, temiz bir seçim için hep beraber çaba sarf edelim. Aklımızda soru işareti kalamayacak şekilde bu seçimleri tamamlayalIm”

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı,

“Vatandaşın gündemi ve bizim gündememiz sandık güvenliği, muhtarlarla bir araya geldik, muhtarlarımızın sorunları var muhtarlarımız tamamen yönlendirme amaçlı sandıklara gitmeleri ile ilgili çalışamlar yürütüyorlar ama bunları engellendiğini gördük. Bizlerde İl Başkanları olarak idareyi uyarmak için biraraya geldik”

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı,

“3  gün sonra kritik bir seçim yapılacak birinci turda rakibimizin gerisinde kaldık aradaki oy farkını nasıl kapatırız nasıl kazanırız. bunun için çalışamalar yapıyoruz. Bu noktada İzmir seçmeninde bir rica da bulunmak istiyorum. Etrafımızdaki arkadaşlarımızı ikna etmeliyiz. Bir kişiyi bile ikna etsek kardır. Bilindiği üzere sandık güvenliği ile ilgili endişelerimiz var,  hepimizin de bildiği üzere saat 5’ten sonra oy verme işlemi bitince oy kullandığımız sandıklara giderek gönüllü müşaitliK yapalım”

Başkan Tugay: “İhtiyacın kadar tüket, daha az atık üret” Başkan Tugay: “İhtiyacın kadar tüket, daha az atık üret”

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Egemen Pamukçu,

“Hergün gördüğünüz gibi hukuksuzlukla karşı karşıya kalıyoruz. Dün montaj yapılmış kasetlerin bizzat yapıldığı itiraf ediliyor, bugünde muhtarlara seçimlere gitmesinler diye baskı yapıldığını duyduk. Bizim bütün mücadelemiz bu hukukksuzluğun bitmesini istediğimizden dolayı ve Türkiye’nin 29 Mayıs’ta yeni bir sabaha uyanmasını istediğimiz için çalışıyoruz, bizler korkmuyoruz. Pazar günü de 6 partinin tüm paydaşları olarak sahalarda olacağız. Sandıklara sahip çıkacağız. Ancak sadece biz değil tüm İzmirli vatandaşlarımızdan talebimiz lütfen oy attığınız sandıklaraa giderek sizlerde gözlemleyin bu herkesin anayasal hakkıdır. Buna hiç bir kaymakam, Vali, devlet kurumu mani olamaz, biz korkmuyoruz hep beraber güçlüyüz. İzmirle beraber daha güçlü olacağız.”