Utku Gümrükçü: ''Çiğli artık başka bir Çiğli''

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 3,5 yılda gerçekleştirdiği projeleri anlatarak, "Belediye ekonomi işi" dedi. Gümrükçü, belediye gelirlerini artırdığını ve Çiğli'nin kişi başına düşen gelirde İzmir'deki belediyeler arasında birinci sırada olduğunu aktardı. 

GENEL 14.12.2022, 15:52 Bünyamin Dobrucali
Utku Gümrükçü: ''Çiğli artık başka bir Çiğli''

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, belediyeye ait Akvaryum Kafe'de 3,5 yıl sunumu yaptı. Hayata geçirilen projelerini anlatan ve "Çiğli artık başka bir Çiğli" diyen Gümrükçü, "Çiğli’de bin 300 gün, sloganı ile hayata geçen projelerini anlatan Gümrükçü, 3,5 yılda Çiğli özelinde bazı değişiklikler oldu, bir kısmı göründü bir kısmı görünmedi ama görülecek. Biz 2023 yılını hedef almıştık. Gerçekten Çiğli’de yaşanan değişimi somut bir şekilde göreceğiz. 2023 yılı daha büyük değişimlerim yılı olacak, 2019’de İzmir’in kalbi Çiğli dedik 2020’de Çiğli ayağa kalkıyor dedik. Belediye ekonomi işi kendi ayakları üstünde durmayan belediye satın alma, ihaleye, park yapamaz, çalışanın ücretini ödeyemez, önce gelir kaynaklarını arttırmak adına bir gelir arttırma çalışması başlattık. Şu an İzmir belediyeleri arasında nüfus başına düşen gelirde birinciyiz" dedi.
"GELİRİMİZİ ARTIRDIK"
Biz 2019 yılında belediyeyi aldık, 2018 yılında belediyenin geliri 166 milyon liraydı. 2022 yılı henüz tamamlanmamış haliyle gelirimiz 476 milyon liraya çıkmış durumda. Bu ciddi bir artış. 2021 yılında da gelirimiz 321 milyon liraydı. Bu yılı 480 milyon ile kapatacağız diyebiliriz, 480 milyon lirayla kapattığımıza göre yüzde 50'ye yakın gelir artışımız var ama bu ekonomik kriz, artan maliyetler bizi de ciddi anlamda yordu. Rakam artışını enflasyonla kıyaslandığınızda artan gelirimiz gerilemeye maruz kaldı. Çiğli Belediyesi’nin başarılı olmasının sırrı belediyemizdeki ekonomik gelişmedir.
"MAAŞI 3 KATINA ÇIKARDIK"
Personel sayısı belediyeyi aldığımız durumla aynı sayıda, personeli artırmadan daha verimli kullandık. Maaş gideri biz belediyeyi aldığımızda 6 milyon liraydı, şu an 18 milyona çıktı, 3 katına çıktı.
“150 MİLYON TL BORÇ ÖDEDİK”
Geçmişten gelen birçok borcun ödendiğini kaydeden Başkan Gümrükçü, “Geçmişten gelen krediler mesela şantiye binası iller bankasından çekilen kredi ile yapılmış,  tamamı ödendi, 150 milyonun üzerinde bir borç ödedik, bu da gelir arttırmadan yapamayacağımız işlerden. 10 tane yeni müdürlük kurduk, 80 milyon civarı bir bütçe aktardık. 100’ün üzerinde personeli bu müdürlüklere kaydırdık. 10 yeni müdürlük vatandaşa verilen hizmette artış demek. Aynı zamanda hizmetlerin vatandaş katında arttırılması derinleşmesi demek. Bilgi İşlem Müdürlüğü, Sosyal İşler müdürlü,  İklim Müdürlüğü,  Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü,  Kadın Aile Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Kentsel Tasarım Müdürlüğü gibi 10 tane müdürlük açtık. Şu an sadece Kentsel Tasarım Müdürlüğü aktif değil. 2023 yılında bir görevlendirme ile  aktif hale gelecek ve tüm  yapılacak yatırımların projelendirilmesi sağlanacak” dedi.
“İŞ’TE ÇİĞLİ İLE SADECE 1 YILDA BİN 247 KADIN İSTİHDAM EDİLDİ”
Dijitalleşen çağa dolayısıyla bunu geliştirmek adına İşte Çiğli uygulaması başlattık. Kariyer firması ile anlaşarak bir portal oluşturduk, bu site üzerinden takip ediyoruz. 1 yıldır bin 247 tane sadece kadını istihdam etmişiz. Şu an belediyenin e devlet entegrasyonunu yaptık beyanname veriyoruz.
"DİJİTALLEŞMEDE ÖNCÜYÜZ"
Çiğli'de dijital devrim yapıldığını anlatan Gümrükçü, "Dijital imar ruhsatını hayata geçirdik. Çiğli konut hareketliliğinin yüksek odluğu bir yer. Bankaya gittiğinizde kredi çekmek için eksperler belediyeye geliyor ve inceleme 3-5 ay sürüyor. Biz e-ekspertiz uygulamasına başladık, bu Türkiye'de sadece 10 belediyede var, biri bizim. Eksperler belediyeye gelmeden tüm işlemlerini yapabiliyorlar. 2023 yılında dijital Çiğli'yi de devreye alacağız, altyapısını bitirdik. İnşaata esas resmi evrak durumunu vermeye başlayacağız. Coğrafi bilgi sistemleri birimini kurduk, elimizdeki tüm verileri harita üzerinden görebiliyoruz. Altyapı koordinasyonunu da dijital ortama aktaracağız. Bu hizmet kalitesini artıran bir çalışma oldu. Dijitalleşmede de öncüyüz diyebilirim" ifadelerini kullandı.
“DEVRİM DİYEBİLECEĞİMİZ BOYUTLARA ULAŞTIK”
Bugün beraber yatırımları gezeceğiz, ciddi anlamda yol yatırımı yaptık, asfalta geri de kalmış olabiliriz,  asfalt üretimimiz yok ama beton, parke taş, yol anlamında bundan önceki döneme göre hatta birçok İzmir belediyesine göre devrim diyebileceğimiz boyuta ulaştık. Yılsonuna kadar  300 bin metre kare yol, parke taşı ile  yılı bitireceğiz.  Bu da geçtiğimiz 5 yılın 3 katı anlamına geliyor. 2023’ün sloganı ‘temizlik gülümsetir’ olacak. Bu amaçla birkaç çalışma yaptık, yeni nesil çöp konteynırları aldık bunların  hacmi de büyük, bir tane konteyner şu an 25 ile 30 bin lira bunu taşıyan araç minimum 5 milyon TL, 250 tane aldık ve koyduk 10 milyon civarında sadece çöp konteynerin yatırım yaptık şu an 400 tane var 500-600’eçıkarsak büyük bir temizlik olacak. Sabit süpürgeci şu an ilçemizde 32 hedefimiz 40 ve 26 mahallemiz var her mahalleye bir bazı büyük mahallere de 3 veya 4 süpürgeci koyarak daha temiz ilçe olacağız”
“ÇİĞLİ’DE DEVAMLI KENTLEŞEN BİR İLÇE”
Hayvan dostu bir belediyeyiz insan nüfusunun yüzde 10’nu kadar sokak hayvanı var buda 21 bin olur 15 bin 573 sokak hayvanının ulaşıp tedavi etmişiz. Bu şu demek tüm sokak hayvanlarına ulaşmamıza ramak kalmış bu anlamda 2023’ te veteriner işleri de gelişecek.Çiğli inşa halinde bir kent ve devamlı bir inşat var imar ruhsatı da bu nedenle önemli 2022 yılının Aralık ayı hariç 694 ruhsat kesmişiz, kriz ortamında bile Çiğli kentleşme anlamında büyümeye devam ediyor. Birçok noktada kentleşme sorunu var Güzeltepe , Köyiçi, Balatçık gibi Balatçık  İmar Planlrı Büyükşehir’e gitmek üzere. Köyiçi bitti yurttaşlar ile toplantı yaptıktan hemen  sonra gerekli başvurular Büyükşehir’e sunulacak
"ÇİĞLİ DENİZLE BULUŞUYOR"
"Çiğli'yi denizle buluşturacağız" vaadini hatırlatan Gümrükçü, "2023'de tramvay çalışmasının içinde bir köprü var, o köprü tramvayın yanı sıra Çiğlileri de taşıyacak, içinde bisiklet ve yaya yolu da olacak. Çiğlililer yürüyerek sahile ulaşacak. Bakanlığa yaptığımız başvuruda 30 metrelik bir yeşil alan , yani rekreasyon alanı var. 2023'te Bakanlıktan olumlu haber bekliyoruz. Ovatepe ve Güzeltepe kentsel dönüşümde görüşmeler sürüyor, Güzeltepe kentsel dönüşümü çok yakın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce temel atmasını Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayımızla yaparız.
“SOSYAL BELEDİYECİLİKTE İDDİALIYIZ”
Katılımcılık bizim için çok önemli, biz bir toplantı yapıyoruz bazen bu bilimsel anlamda oluyor, uzmanlardan taraflardan aldığımız verilerle bir eylem planı oluşturuyoruz ve arada konunun muhatapları ile birebir personelimiz saha çalışması yapıyor. Buna sosyal haritalama çalışması diyebiliriz. Tüm engelli vatandaşların bire bir kapısı çalınarak, engelli durumu tespit edilerek eksikleri ortaya kondu. Onları temin ederek eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Pandemi de Esnaf’a destek olduk 5 bin civarında esnafa ulaştık. 9 bin küsur ev kadınana, 4 bin 500 çocuğa ulaştık. Çiğli’de yaşayan mültecileri de  çalışıyoruz şu an  bin 800 civarında misafir var ulaştığımız mültecilerde 700’ü geçtik. 3 bin civarında gence de ulaştık burada hedef 6 bin 600, gençlere soruyoruz genç kardeşim Çiğli’den ne istiyorsun? Diye Pinhani, Manuş Baba konserleri yaptık üniversiteliler geldi. 10-20 bin katılım oldu işte bu konserler bu anketten çıktı. Hangi grubu getireceğimizi bire soruyoruz. Sosyal belediyecilikte iddialıyız bu her geçen gün artıyor. 2018’de sadece sıcak yemek varmış ama şu an üniversiteyi kazanan öğrencilere  valiz, askere giden gençlere çanta, çölyak hastalarına gıda paketi,  ev temizliği, gıda kolisi gibi birçok hizmet vara ama henüz hedeflediğimiz yerde değiliz. Bunu daha da geliştireceğiz.
“ÇİĞLİ’Yİ KÜLTÜR KENTİ YAPMAK İSTİYORUZ”
Biz Çiğli’yi bir kültür kenti yapmak istiyoruz. Bir çocuk bir kitabı okuduğunda ya da bir şiir yarışmasına katıldığında ya da okur yazarlık eğitimiz aldığında ondaki değişimi görebilirsiniz. Benim şiir yarışmasında 4’lüğüm var, ilk filmimi Bergama’da izledim;  Ölü Ozanlar Derneği hala da unutmam. Ciddi anlamda kişi de kültürel anlamda katılım sağlıyor belki de tüm etkinliklere katılım  50 bin 100 bine ulaşan rakamlarımız var.
"İMAR SORUNLARINI ÇÖZÜYORUZ"
Harmandalı planları iptal oldu, yenisini yaptık, Ocak ayında bizden yeni planlar çıkar, Büyükşehir'e gider. Esentepe'de imar sorunu var, Bakanlığa görüş sorduk, bekliyoruz. 10 imar başlığı varsa 9'unun başvurusunu yaptık" açıklamasında bulundu.
"775 BİN METREKARE ALANI BELEDİYEYE KAZANDIRDIK"
Gümrükçü, "Bu çalışmaların sonucunda 18 bin metrekare terklerden alan aldık encümen kararlarıyla, 775 bin metrekarelik alanı Çiğli Belediyesine kavuşturduk. Bu çalışmaları katılımcılıkla yürütüyoruz. Bütçenin katılımcılıkla yapılmasıyla ilgili de çalışmalar yaptık, mahalle toplantıları, makam  sokakta, dijital anketler, yılda 1 defa sandık kurup mahalle sorunları da alıyoruz, kent konseyimizi oluşturduk, hayvan hakları, çocuk, ekoloji meclisi gibi meclislerimiz var. Çalıştay yapıyoruz, belediye birimlerimizle verimlilik artırılması noktasında toplantılar yapıyoruz. İnsan hakları kenti hedefimiz var, ilerliyoruz. Yerel eşitlik eylem planımızı bitiriyoruz. Sağlığı geliştiren kentler programı üzerine çalışmaya başladık" dedi.
"ÇİĞLİ TARİHİNİN İLK HAVUZUNU YAPTIK"
Gümrükçü, "Yurttaş ilişkileri yönetim sistemi kurduk. 2019 yılında buna yeni başladık, 3 bin 500 şikayet alıp tamamına döndük, şu an 40 bin Çiğli belediyesine başvuru sayısı, sosyal medyadakiler de toplanıyor ve bunlar ilgilisine belediye birimlerinden , valiliğe kadar aktarılıyor ve yurttaşlara dönüş yapılıyor. Yüzde 98'leri yakalayan geri dönüşümüz var. Bunu da yüzde 100'e taşıma çalışması yapıyoruz. Belediyecilikte en önemli faktörlerden biri bu. Birçok proje yaptık, Kaklıç'ta sanat akademisi kurduk, sanat sokağı yapıyoruz. Pazar yerleri yapmaya başladık, Küçük Çiğli ve Balatçık'ta açık pazar yerimizin üstünü kapatıyoruz, Çiğli tarihinin ilk havuzunu yaptık, Cumhuriyet ve Demokrasi Parkının yarısı kadar alanı sportif faaliyetle o alana dahil ediyoruz, Macera parkı açtık,  astronomi uzay kampüsümüzü yaptık" dedi.

banner55
Yorumlar (12)
Orhan Yılmaz 2 ay önce
Başkanım, Çiğli 'yi çöp derdinden kurtar tarihe geç
Mazlum budak 2 ay önce
Allahınızı severseniz ne yaptınız çöp toplamaktan acizsiniz
Nermin koç 2 ay önce
Tabi canım baskanim beni ise dedigimzde bizede bütçe kısıtlı neyin devrimi sokaklar pislik içinde heryer kokuyo otobüs seferlerinin az millet bu hastalıkta üst üste acaba sabah bir otobusun halini gormusmu tobus durakları korunaksiz çocuklarımız yağmurda ıslanıp öğretmenleri ariyo çocuğunuzu gelin alın diye 30 yıl geriden geliyo cigliijjjjjjiiiiiiiiiiii
Ahmet koç 2 ay önce
İşin gücün yalan
Dersimli 2 ay önce
Hayatın yalan senin uzaktan kumandalı başkan verdiğimiz oyların hakkını ver.Secimden seçime gittiğin mahallelere seçim zamanı da gelme.
Uyuyan halk 2 ay önce
Size bir çiğlili olarak yazıcak o kadar çok şey varki ama bazen bir rakam bir söz çok şey anlatır derler o yüzden rakam olarak kocabir 0 (SIFIR)sınız ama söz olarak bu halkın vicdanına bırakıyorum
Osman kaynar 2 ay önce
Başkanım Çiğli kahveler trafiği keşmekeş sabah 1saate çıkamıyoruz lütfen bir görün ve çözüm getirin tüm Egekent ve güzeltepeliler adına rica ediyorum bizi bu zülüm den kurtarın
Gerçekler var..... 2 ay önce
Yazacak konuşulacak cok şey var bunlar iki kelimeyle anlatılacak seğler degil. Tam anlamıyla vasat bir belediyecilik anlayışı var. Bir hizmet yok ne hizmet var nede bir belediye başkanı var. Seçim yaklaştığı icin tekrar aday gösterilmek için medya önünde makyajlanmış veriler istatiskler. Reklamlar var yalan yanlış kendilerini övmeleri var .bu utku başkanla olacak iş degil. Bögle belediye başkanıda bögle bir anlayış olamaz bu dönem son .girisken calışkan hizmet odaklı .belediye başkanı oldukladan sonra söglemleri degisimicek bir aday lazım. Adamcılıkla yalakalıkla belediye yönetilmez. Biz hic memnun degiliz. Hizmet sıfır. Acık ve net utku adaysa bizler yokuz ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner40
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 19 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü