Batur: ''Küskünlükleri, dargınlıkları, uyuşmazlıkları hepsini bir tarafa bırakalım ve hep beraber yürüyelim''

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Genel Merkezi tarafından 15 Ocak’ta Konak’ta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenecek Roman Buluşması’na tam katılım çağrısı yaptı. Batur, “Etkinliğimize tüm varlığımızla katılalım. Küskünlükleri, dargınlıkları, uyuşmazlıkları hepsini bir tarafa bırakalım ve hep beraber yürüyelim” diye konuştu.

GENEL 09.01.2023, 18:27 Bünyamin Dobrucali
Batur: ''Küskünlükleri, dargınlıkları, uyuşmazlıkları hepsini bir tarafa bırakalım ve hep beraber yürüyelim''

Roman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarla bir araya gelen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Genel Merkezi tarafından 15 Ocak’ta Konak’ta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenecek Roman Buluşması’na tam katılım çağrısı yaptı. Batur, “Etkinliğimize tüm varlığımızla katılalım. Küskünlükleri, dargınlıkları, uyuşmazlıkları hepsini bir tarafa bırakalım ve hep beraber yürüyelim” diye konuştu.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Roman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarla bir araya gelerek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nin 15 Ocak Pazar günü Konak’ta düzenleyeceği Roman Buluşması’na katılım çağrısı yaptı. Etkinliğin Roman toplumunun sorunlarının çözülmesi noktasında çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Batur, küskünlüklerin, dargınlıkların, uyuşmazlıkların bir kenara bırakılması gerektiğini söyleyerek, “Hep beraber yürüyelim” dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Roman STK’ların başkan ve yöneticileriniCHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından, 15 Ocak pazar günü Konak’ta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenecek Roman Buluşması’ndanöncebir araya getirdi. Toplantıya Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İzmir İl Genel Sekreteri Ahmet Yıldız ve İzmir İl yöneticileri,Uluslararası Avrupa Roman Birliği Başkanı Orhan Galjus, Roman sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Batur: Bu yangını söndürmek hepimizin görevi

Toplantıda Roman STK’ların temsilcilerine seslenen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP’nin Roman Eylem Planı’nın iki yıllık değerlendirmesinin Konak’ta 15 Ocak’ta düzenlenecek Roman Buluşması’nda masaya yatırılacağına dikkat çekti. Geçen aralık ayında Konak’ta Roman STK’ların geniş katılımıyla bir çalıştay düzenlediğini hatırlatan Batur, “Dernek başkanlarımızın büyük katkılarıyla çok güzel bir çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştayımızın raporu tamamlandı. Elimizde bir yol haritamız var. Bu sorunlar hepimizin sorunları. Özellikle Konak’ta yaşayan tüm Roman kardeşlerimizin problemlerini bir anda halletmek mümkün değil. Ama bir yerden başlamak,bir yerden yangını söndürmeye gitmek hepimizin görevi. Sıkıntıları hepimiz biliyoruz; istihdam sorunları var, yerleşim problemi var, madde bağımlılığıproblemleri var. Bunların hepsinin çözümü de var. Çözümü yok diye kenara çekilirsek, kim çözecek? Bunu çözmeye namzet, ciddiyetle bu işe sarılan, bir genel başkan yardımcısını bu konuda görevlendiren ve Sayın Purçu gibi bir milletvekili olan bir parti var ve yönetime geliyor.Dernek başkanlarımız, meclis üyesi kardeşlerimiz, muhtarlarımız, hepsi problemlerin bir tarafından tutup çözmeye çalışıyor. Bundan sonraki sürecin daha iyi yürüyebilmesi ve iktidarda bu problemlerin nasıl çözüleceği noktasındaki çalışmaların ilerletilebilmesi için Konak’ta düzenlenecek Roman Buluşması çok önemli. Burada sizlere büyük görev düşüyor. Herkes özgürce fikrini aktarabilsin, problemlerin çözümü noktasındaki önerilerini Genel Başkanımıza, yöneticilerimize rahatlıkla söyleyebilsin diye bu buluşmayı gerçekleştiriyoruz” dedi.

15 Ocak’ta düzenlenecek buluşmaya tüm Roman STK’ların destek vermesi gerektiğini vurgulayan Batur, sözlerine şöyle devam etti:

“Etkinliğimize tüm varlığımızla katılalım. Kırgınlık olur, dediğin olmaz küskünlük olur ama küskünlükleri, dargınlıkları, uyuşmazlıkları hepsini bir tarafa, bir kenara bırakalım ve hep beraber yürüyelim.Hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer hem ben Konak Belediye Başkanı Abdül Batur olmak üzere her zaman sizlerin emrindeyiz.Bundan sonraki süreci de hep birlikte yürütmek en güzeli. Birlikten kuvvet doğar.”

Purçu: Başkentimiz Konak

Roman toplumunun sorunlarının çözülmesi adına tarihte ilk önemli adımların önce Konak’ta atıldığına işaret eden CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da, Roman toplumu temsilcilerine seslenerek, “Buraya kadar gelmemizde büyük payınızın olduğunu bilen bir kişi olarak lütfen kendinizi bir alkışlayın. Gece gündüz demeden, belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, valilikle, kaymakamlıkla kendi mahallenizdeki sorunları çözmeye çalıştınız” diye konuştu.

İzmir’in Roman toplumuna yönelik çalışmalarda her zaman önde olduğunu belirterek,İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve CHP İzmir İl Örgütü’ne teşekkür eden Purçu, şöyle dedi:

“İzmir tarihe adını yazdırdı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Avrupa’daki çalışmalara da katıldı. Orada Roman dostları kazandı. Türkiye’de Roman Dostu Belediye unvanını kazandı. Bunlar çok önemli bizim için. Bir gün dahi bu çalışmaları bırakmadı. Türkiye’de ilk defa Tepecik’te bir Roman Kültür Merkezi açtı. Bu da tarihte ilktir. Bugün onun ev sahipliğinde buradayız. Bizi bir araya getirici, birleştirici etkinlikleri hep kabul ediyor. ‘Ne yapalım?’ diye düşünüyor. Dolayısıyla belediye, Roman politikasını gerçekten Abdül Başkan’la beraber Türkiye’ye örnek model olarak hep yürütüyor. Teşekkür ederim Başkanım. Sizlerle daha da ileriye gideceğimize dair çok ümitliyim. Konak, Türkiye’nin en yoğun Roman nüfusuna sahip, hatta Avrupa’nın da en yoğun Roman nüfusuna sahip ilçesi. Bizim başkentimiz aslında Konak. Çok da sorunumuz var ama ben açık ve net bir şekilde söyleyeyim; Konak Belediye Başkanım çok tecrübeli bir başkan. Bu sorunların üstesinden gelebilecek bir kişi. İlçemizde bu sorunları Başkanımızla el ele, tereyağından kıl çeker gibi çözeceğimize inanıyorum.”

15 Ocak’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de Romanlarla buluşacağını vurgulayan Purçu, “Muhalefet olarak son buluşmamız olacak. Bundan sonra Genel Başkanımız gelecek, sizlerle teker teker konuşacak. Sorunlarınızı rapor edeceğiz. İktidar olduğumuzda da yoksul mahallelerden başlamak üzere bir plan, proje dahilinde hızlı bir şekilde, eğitim ve barınmadan başlamak üzere çalışmalara başlayacağız. Burada size çok ihtiyacımız var” dedi.

Yangır: Yolumuza devam etmeliyiz

Konak Belediye Meclisi Üyesi Ali Yangir ise “Bundan sonra umarım her zaman bir arada olur ve birbirimizin dertlerine derman oluruz. 15’inde Genel Başkanımız gelecek ve Roman Buluşması olacak. Roman Buluşması’nı Türkiye’de hiç olmamış gibi, en güzelini yapmak gayretindeyiz ama bu nasıl olur; birlik berberlikle olur. Birbirimize kırgınlıkları unutup, yolumuza devam etmeliyiz” diye konuştu.

Yıldız: Herkesin katkı koyacağına inanıyorum

Konak Belediyesi’nin, CHP’nin Roman Eylem Planı kapsamında, Roman dernekleriyle birlikte düzenlediği Konak Roman Çalıştayı’nı hatırlatan CHP İzmir İl Genel Sekreteri Ahmet Yıldız da Konak Belediyesi’nin İzmir’de bir ilki gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Çalıştayın son derece verimli geçtiğini ifade eden Yıldız, CHP’nin Roman Eylem Planı’na dikkat çekerek, “Eğitim,istihdam, barınma, sağlık gibi temel haklar konusunda nasıl yol alabiliriz, Cumhuriyet Halk Partisi bunu nasıl gerçekleştirebilir adı altında çalışmalar yürütülüyordu. Özellikle 2019 yılından sonra, iktidara geldiğimiz 11 büyükşehirde Roman yurttaşlarımızın yaşadığı kentlerde bunu uygulamaya aldık.Bununla ilgili enbüyük refleksi ve en fazla icraatı gösteren belediyelerimizden bir tanesi Konak Belediyesi. Bu anlamda Belediye Başkanı’mıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konak’ta yapılacak toplantıda eylem planının ilerleme raporunun gözden geçirileceğini kaydeden Yıldız, “2023 vizyonunda iktidara geldiğimiz zaman neler yapabiliriz, yerelde yaptıklarımızı genele nasıl aktarabiliriz konusunda da bir buluşma olacak. Türkiye genelinde, ulusal bir buluşma olacak. Genel başkanımızın, genel başkan yardımcılarımızın, milletvekillerimizin önderliğinde bu işi sürdürüyoruz. MYK’da da bu konular gündeme alınacak” dedi.

15 Ocak’ta toplantının 14.00-16.00 saatleri arasında,Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirileceğini belirten Yıldız,“Önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası belirleyeceğimizi hep beraber orda belirlemiş olacağız. Buluşma öncesi bu organizasyonu düzenleyen Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur’a, milletvekillerimize, bürokratlarımıza, kanaat önderlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. O gün güçlü bir katılım göstereceğinize, birlik beraberlik içerisinde Türkiye vizyonu, gelecek vizyonuyla ilgili herkesin katkı koyacağına sonuna kadar inanıyorum” diye konuştu.

banner55
Yorumlar (0)
banner40
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 27
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Real Valladolid 19 20
17. Cadiz 19 19
18. Getafe 19 17
19. Celta Vigo 19 18
20. Elche 19 6
Günün Karikatürü Tümü