İzmir ile Gaziantep’ten örnek iş birliği

İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nın yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan 112 kişilik heyet, iş birliği olanaklarını yerinde inceleyip ortak projeler üretmek için Gaziantep’i ziyaret etti. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’yi ziyaret eden heyet, Gaziantep Ticaret Odası ile ortak meclis toplantısı gerçekleştirdi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Gaziantep ve İzmir’in çok fazla ortak yönü olduğuna dikkat çekerek, iş birliği için önerilerde bulundu.

Ekonomi 12.05.2022, 12:30 12.05.2022, 13:01 Bünyamin Dobrucali
İzmir ile Gaziantep’ten örnek iş birliği

İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nın yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan 112 kişilik heyet, iş birliği olanaklarını yerinde inceleyip ortak projeler üretmek için Gaziantep’i ziyaret etti. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’yi ziyaret eden heyet, Gaziantep Ticaret Odası ile ortak meclis toplantısı gerçekleştirdi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Gaziantep ve İzmir’in çok fazla ortak yönü olduğuna dikkat çekerek, iş birliği için önerilerde bulundu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO), iki kent arasındaki iş birliğini geliştirmek için ortak meclis toplantısı ve iş birliği protokolü imza töreni düzenledi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur’un açılış konuşmalarıyla başlayan toplantı, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya; İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, İZTO Meclis Başkan Yardımcıları İrfan Erol ve Yavuz Ateşalp, İZTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Osman Öğmen, İZTO Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Salkım, Fetullah Yetik, Mehmet Şahin Çakan, Serdar Gökhan Arıkan, GTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İZTO Meclis Üyeleri ve GTO Meclis Üyeleri katıldı.

Özgener: "Kıymetli iş birliği kuracağız"

Pandeminin ardından ilk ziyaretlerini Gaziantep’e gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Sizlerin sayesinde Gaziantep gezimizin çok verimli sonuçlanacağını ve çok kıymetli iş birlikleri ve dostluklar kuracağımızı düşünüyorum; ayrıca, ortaya çıkan bu dayanışma ve ortaklık atmosferini odalarımız arasında imzalanan bir iş birliği anlaşması ile kalıcı hale getirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

"İzmir ve Gaziantep iki güçlü şehir"

Gaziantep Ticaret Odasının meclis üyelerine, 4 buçuk milyona yaklaşan nüfusu, 307 milyar TL ve yüzde 6,1’lik payı ile Türkiye’nin ekonomik ve demografik açıdan 3’üncü büyük kenti olan İzmir’in ekonomisi ve ticari hayatı hakkında bilgiler sunan Özgener, “Gaziantep ziyaretimizi planlamamızın başlıca nedenleri arasında şehirlerimiz arasındaki benzerlikler geliyor. İzmir ve Gaziantep, Türkiye ekonomisine en çok katkı koyan, dış ticaret fazlası veren kentlerin başında yer alıyor. En önemlisi İzmir batının, Gaziantep ise doğunun en dışa açık kentleri. Çok sektörlü ekonomik yapımız, farklı alanlarda ihracat yapabilme kabiliyetimiz, tarihi çarşılarımız, zengin bir mutfağa ve gastronomi kültürüne sahip olmamız gibi daha birçok alanda birbirine yakın ve ortaklığa açık bir yapımız var. Başta ihracat olmak üzere birçok alanda Gaziantep Ticaret Odamızla çeşitli konularda işbirliği yapabileceğimize inancımız tam” diye konuştu.

İki oda arasında iş birliği yapılabilecek konularla ilgili önerilerini sıralayan Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki şehir arasında mevcut ve potansiyel iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla ortak bir ideathon ya da hackathon düzenlenmesini önemsiyoruz. Etkinliğin eğitim ve hazırlık aşamasını çervesinde ilk etabının online olarak düzenlenmesi, yarı finalin Gaziantep’te finalin ise İzmir’de İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezinde fiziki olarak yapılmasını sizlere önermek isterim. İnanıyorum ki bu ve benzeri projelerde güçlü bir iletişimle birlikte çalışarak Türkiye’de örnek bir iş birliği modelini başlatmış olacağız; ayrıca Gaziantep ve İzmir Coğrafi İşaretli Ürünler Dijital El Kitabının Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmasının faydalı olacağına inanıyoruz. İllerin tanıtımı bakımından önemli rol oynayan coğrafi işaretli ürünlerin e-kitap olarak yayınlanmasının kültürel mirasın korunması ve tanıtımı açısından etkili olacağı düşüncesindeyiz.”

Yıldırım: "İzmir ve Gaziantep iki kilit şehir"

İzmir ve Gaziantep’in 100 yıl önce milli mücadelenin, bugün ise ekonomik mücadelenin iki kilit şehri olduğuna dikkat çeken Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, “Bugün İzmir Ticaret Odamız ile yapacağımız iş birliği protokolü dilerim birlikte yapacağımız güzel işlerin ilk imzası olur. Bu protokolün Gaziantep-İzmir arasında ticari ve kültürel işbirliklerine, sorun ve ihtiyaçların giderilmesine katkı sağlayacak çalışmalar yapmamıza, İki odanın güçlü yanlarını birleştirmesine, birbirlerini tecrübeleri ile beslemelerine vesile olacağına inanıyoruz" dedi.

Gaziantep’in coğrafi konumu, üretim gücü, girişimcilik kültürü, tarihi, kültürü ve lezzetleri ile tüm dünyada ün salmış özel bir şehir olduğuna dikkat çeken Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gaziantep Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en dinamik yerel ekonomilerinden biri. 2020 yılında 99 milyar 273 milyon 776 bin TL GSYH ile yüzde 12,3 büyüdük. Türkiye büyümesine Ankara’dan sonra en fazla katkı sağlayan 2’nci il olduk. İhracat odaklı bir büyüme modelini benimseyen Türkiye ekonomisine bir ihracat kenti olarak büyük destek sunuyoruz. 2021 yılında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5.ili olduk.”

Anlamlı hediye

Yıldırım, “İzmir’i, Gaziantep’i ve Atatürk’ü birbirine bağlayan sancak ile ilgili bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her cephede yanında taşıdığı bilinen, ipekten yapılmış sancağın 2 yıl önce bir müzayedede satışa çıktığını öğrendik. Bu sancak, İzmir’in kurtuluşundan sonra Atatürk tarafından eşi Latife Hanım’a hediye edilmiş. Gazi şehrimiz için çok büyük anlamı olan bu paha biçilemez sancağı aldık ve Panaroma Müzesinde sergilenmek üzere hibe ettik; yani bizler, İzmirliler ve Antepliler Atatürk’ün hemşehrileriyiz” dedi.

Toplantının ardından İzmir Ticaret Odası ile Gaziantep Ticaret Odası arasında iş birliği protokolü imzalandı. Başkan Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait olan ipek sancağın bir replikasını Başkan Özgener’e takdim etti.

İZTO Başkanı Özgener ve GTO Başkanı Yıldırım, çalışmaların başlatılması ve iki odanın ortak projelerinin hayata geçirilmesi ile ilgili düzenli toplantılar yapılması ve bir sonraki buluşmanın İzmir’de olması hususunda ortak karar aldı.

3 önemli ziyaret

İzmir Ticaret Odası heyeti Gaziantep ziyareti çerçevesinde; Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi’yi ziyaret etti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Yönetim Kurulu Üyeleri, oda çalışmaları hakkında kent protokolünü bilgilendirdi, İzmir’de devam eden projeleri anlattı.

Gül: "İzmir’den liman desteği alabiliriz"

Her ilin birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu belirten Gaziantep Valisi Davut Gül, “Her il güzel çalışmalar yapıyor. Bu yüzden kentler arasındaki ilişkilerin daha da sıcaklaşması lazım. Gaziantep ve İzmir’in özellikle dış ticaret konusunda birbirine katkı sunabileceğine inanıyorum. Gaziantep, limanı olmadığı için pek çok şeyi ithal ediyor. İzmir’den bu anlamda destek alabiliriz. İki şehri kucaklaştıralım” dedi.

İzmirli heyeti ağırlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “İzmir benim için çok özel bir kent. Bakanlığım döneminde İzmir’de çok güzel çalışmalar yaptık. Kentimizde sanayide yüksek teknolojiye geçme hedefi ile uluslararası destekli proje çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda önemli adımlar attık. Elimizde bir yol haritamız var. Valimiz, odalarımız ve belediyemizle ortak çalışma kültürü içerisinde çalışıyoruz. Gaziantep her alanda yoktan var eden çalışkan bir kent. Yeşil dönüşümü çok önemsiyoruz. Odalarımız buna öncülük etmeli. İzmir ile her türlü iş birliğine hazırız” diye konuştu.

Ünverdi: "İş birliğine hazırız"

İzmirli heyete kentte devam eden projeler ile ilgili bilgi veren Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise “Bizim en büyük amacımız memleketimize hizmet etmek. 11 tane organize sanayi bölgemiz var. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahibiz. Dünyadaki 9 rekabetçi şehirden biriyiz. Pandemi döneminde “Dünyayı doyuran şehir” diye anıldık. Yeşil dönüşüm konusunda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği halindeyiz. İzmir ile de ortak çalışmalar yürütmeye hazırız” dedi.

banner55
Yorumlar (0)
21
açık
banner40
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü